Ciekawostki News Podstawy - co musisz wiedzieć Świat Harrego Pottera

Wizards Unite: Międzynarodowy Kodeks Tajności Czarodziejów

Międzynarodowy Kodeks Tajności Czarodziejów 

Międzynarodowy Kodeks Tajności Czarodziejów (ang. International Statute od Wizarding Secrecy) – wszystko wskazuje na to, że będzie to często spotykana nazwa w świecie Wizards Unite. Warto więc napisać kilka słów na ten temat. Chociaż większość z Was wie czym jest Kodeks Tajności, to pewnie znajdą się osoby, które dopiero wkraczają do świata magii i chętnie poznają jego historię.

Kodeks Tajności (Statute of Secrecy), jest to prawo ustanowione w magicznym świecie, które powstało w 1689 roku. Oficjalnie zostało ogłoszone przez Międzynarodową Konfederację Czarodziejów trzy lata później (w 1692 roku). Obecnie obowiązuje w każdym Ministerstwie Magii, czyli w każdym kraju. W dużym skrócie, jego celem jest ochrona naszego świata i ukrycie magii przed mugolami.

Kto to mugol (ang. muggles)? Jest to zwykły, pozamagiczny człowiek. Ktoś, kto nie posiada zdolności magicznych i nie jest w stanie w żaden sposób ich u siebie rozwinąć.

Tak więc.. Kodeks Tajności głosi, że każdy Minister Magii (osoba zarządzająca Ministerstwem Magii, odpowiednik mugolskiego premiera) jest odpowiedzialny za przestrzeganie prawa oraz za ukrywanie każdego przejawu magii.

Użycie czarów w obecności mugoli jest sprawdzane przez Ministerstwo Magii, a w nieuzasadnionych przypadkach odpowiednio karane.

Jak doszło do stworzenia Kodeksu Tajności – czyli trochę historii.

Mugole bali się magii i nie rozumieli jej. Czarownice i czarodzieje byli przez wieki prześladowani przez mugoli. Zamykano ich, pozbawiano różdżek i skazywano na śmierć. Najbardziej narażone były dzieci, które nie potrafiły jeszcze tak dobrze kontrolować magii jak dorośli.

Próbowano nawiązać sojusz z rządzącymi i proszono o ochronę magicznej społeczności, jednak to nie pomogło. Podjęto więc decyzję o ukryciu się przed mugolami.

Podczas obrad było brane pod uwagę również wypowiedzenie wojny mugolom, jednak po długich dyskusjach podpisano Kodeks Tajności, który obowiązuje do dziś.

Tak więc sami widzicie, jak ważne jest utrzymanie magii w tajemnicy. Jest to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie dla Ministerstwa Magii.

W 1750 roku do Kodeksu Tajności została dodana Klauzula 73:

Każda czarodziejska, rządząca instytucja będzie odpowiedzialna za ukrycie, opiekę i kontrolę nad wszystkimi magicznymi stworzeniami, istotami oraz duchami mieszkającymi wewnątrz granic swojego terytorium. Jeśli którekolwiek z tych stworzeń wyrządzi krzywdę komukolwiek ze społeczności mugoli albo zwróci na siebie ich uwagę, ta czarodziejska instytucja będzie poddana dyscyplinie przez Międzynarodową Konfederację Czarodziejów.

I tu jako ciekawostka – mamy kilka naruszeń tej klauzuli. Jednym z nich jest na przykład Szkocja, gdzie mieszka największa Kelpia, znana również jako Potwór z Loch Ness. Jest to demon wodny, który może przybierać różne kształty i bardzo lubi pokazywać się mugolom. Z takimi też przypadkami walczy Ministerstwo.

Podsumowując. Jak już wspomniałam wyżej, nie każdy czarodziej był (i nadal jest) za wprowadzeniem i przestrzeganiem Kodeksu Tajności. Byli też tacy, którzy chcieli ujawnić magiczną społeczność i wypowiedzieć wojnę mugolom. Czy przed takimi właśnie osobami ostrzega nas teraz Ministerstwo Magii w zapowiedzi gry Harry Potter Wizards Unite? Czy szykuje się wojna?

Pozdrawiamy

Zespół Wizards Unite Polska

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku:

Fanpage HP Wizards Unite Polska

Grupa Zamknięta HP Wizards Unite Polska

źródło: 

https://www.pottermore.com/features/how-do-wizards-keep-themselves-so-secret-from-muggles

http://pl.harrypotter.wikia.com/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Kodeks_Tajno%C5%9Bci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.